Zaznacz stronę

Odchodząc na chwilę od finansów, przejdę do branży z nimi ściśle związanej,  mianowicie branży nieruchomości i zmian jakie od początku 2019 zostały wprowadzone w rozliczaniu podatków dotyczących zbycia nieruchomości.

Piszę o  tym ponieważ większość kredytów, które uruchamiam to kredyty mieszkaniowe, a Ci którzy sprzedali nieruchomości i chcą uniknąć podatku, będą z tej informacji również zadowoleni.

Zmian jest kilka ale najważniejsza to ta dotycząca okresu w którym trzeba wykorzystać środki ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Niezmienne nadal jest,  że podatek trzeba zapłacić gdy się taką nieruchomość sprzeda w ciągu pięciu lat. Natomiast dzięki zmianie o której mówię mamy więcej czasu na uniknięcie jego zapłaty. Uniknięcie zapłaty tego podatku jest możliwe w przypadku przeznaczenia środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkalne jak np. zakup mieszkania. Do końca 2018 r. mieliśmy na to dwa lata a od stycznia tego roku są trzy lata. Ważna informacja to fakt iż okres ten liczony jest od końca roku w którym nastąpiło zbycie nieruchomości.

Zmianę wprowadzono też dla nieruchomości nabytych w drodze spadku. Od stycznia podatek płaci się jeśli nieruchomość zostanie zbyta w okresie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym została nabyta.

Kolejna zmiana,  która daje możliwości zaoszczędzenia pieniędzy dotyczy możliwości odliczenia od podatku wydatków na remont np. wynajmowanego mieszkania, ale tylko  w tedy gdy w ciągu trzech lat od końca roku, w którym sprzedano mieszkanie, zostanie ono wykupione przez podatnika. Wcześniej nie było takiej możliwości. Odliczenie dotyczyło tylko kosztów związanych z remontem lub przebudową własnej nieruchomości.

Jest to miła zmiana dla najemców, którzy zainwestowali w remont cudzego mieszkania a zamierzają je kupić.

Natomiast zapis ten o nabycie prawa własności w ciągu trzech lat, w niektórych przypadkach może nieźle namieszać, a nawet uniemożliwić skorzystania z tej ulgi. Mówię o sytuacji gdy za pieniądze ze sprzedaży mieszkania chcemy nabyć nową nieruchomość na rynku pierwotnym. Koszty związane z jej nabyciem ponosimy na długo przed przeniesieniem własności, a to ten właśnie moment jest decydujący o możliwości skorzystania z ulgi podatkowej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań służę pomocą również w tym temacie 🙂
Dawid Dzimiński
602 474 500
kontakt@kredytdlakazdego.com.pl