Zaznacz stronę

Witaj,

Chcesz iść na swoje i płacić swój kredyt, a nie spłacać go komuś… zobacz jak się do tego zabrać i jak wygląda proces.

Każdy chciałby mieć swoje własne mieszkanie, dom lub wybudować go od podstaw.. Niestety wiąże się to z ogromnymi nakładami co zwykle przekracza przeciętne budżety.

Kredyt hipoteczny jest często jedynym rozwiązaniem aby mieć własne kąty.

W tym poście powiem jak się do tego zabrać i jak wygląda proces.

Paradoksalnie aby uzyskać kredyt hipoteczny trzeba mieć własne pieniądze… i to nie mało…

Zanim podejmiesz decyzję o kredycie hipotecznym musisz wiedzieć, że będziesz potrzebować gotówkę na wkład własny oraz koszty około transakcyjne.

Wkład własny to minimum 10% wartości nieruchomości, które trzeba mieć aby starać się o kredyt hipoteczny, a koszty około kredytowe to kolejne od 1 do 8 %. Koszt ten zależy od wielu czynników, które na spotkaniu szczegółowo omówimy.

Przykład mieszkanie za 300 000 zł

Wkład własny minimum 10% czyli 30 000 zł

Koszty około transakcyjne to między 3 000 zł a 24 000 zł

Czyli aby kupić mieszkanie za 300 tyś musisz mieć minimum 33 tyś zł gotówki.

Następnie należy zbadać zdolność kredytowa. To niezbędna kwestia w tym temacie. Jeśli zacząłeś myśleć o kredycie na zakup nieruchomości, to wpierw zgłoś się do mnie abym zbadał ją Tobie, bo bez zdolności nie ma co ubiegać się o kredyt. Jeżeli jej nie będzie pomogę i powiem jak przygotować się do tego aby ją poprawić i bezpiecznie otrzymać kredyt.

Nic Cię to nie kosztuje a mnie nie zajmie dużo czasu. Tobie natomiast uświadomi w jakiej sytuacji się znajdujesz i co powinieneś/aś zrobić.

Tak jak pisałem w tym artykule , zdolność kredytowa w każdym banku będzie inna. Może różnic się nawet o 100 tyś zł i zależy od wielu czynników ale przede wszystkim o wszystkich informacjach o osobie wnioskującej, które wpisuje się we wniosku kredytowym.

Najlepsza oferta kredytu hipotecznego – jak ją wybierzemy?
Gdy obliczymy zdolność kredytową lub przygotujemy Cię do niej, to na podstawie Twoich preferencji wybierzemy max. 4 banki z najlepszymi dla Ciebie ofertami kredytu i szczegółowo je omówimy. Nigdy nie skupiam się na jednym banku bo chcę abyś miał/a porównanie najlepszych ze wszystkich a nie tylko jednego banku.

Zestawienie to będzie zawierać wszystkie niezbędne informacje o kredycie takie jak ratę docelową i przejściową. Okres kredytowania, wszystkie parametry oraz koszty związane z kredytem.

Dowiesz się wszystkiego na temat kredytu hipotecznego oraz procesu związanego z jego uzyskaniem.

Po wyborze banków do których będziemy wnioskować przyjdzie czas na kompletowanie dokumentów, wypełnienie wniosków i ich podpisanie, w czym oczywiście pomogę Ci kompleksowo.

Nigdy nie składam wniosku do jednego banku ponieważ zawsze zabezpieczam kredytobiorcę alternatywnym bankiem w razie gdyby ten pierwszy odmówił udzielenia kredytu.

Dokumenty do kredytu hipotecznego
Do wniosku kredytowego dołączamy dokumenty finansowe, w zależności od źródła uzyskiwania dochodu mogą się różnić oraz dokumenty od nieruchomości. Wszystkie te dokumenty pomogę Tobie skompletować, po czym umówimy się na podpisanie wniosków kredytowych, które w Twoim imieniu składam do wybranych banków. Kontroluje cały proces i mam kontakt z analitykami i na bieżąco informuje Cię o całym procesie.

Banki zwykle podejmują decyzję do 3 tygodni od daty wysłania wniosku – ważna informacja – dana oferta obowiązuje Cię, nawet, jeśli w ciągu tego czasu się zmieni, bo liczy się data złożenia dokumentów.

Decyzja kredytowa i podpisanie umowy
Po złożeniu wniosków i dokumentów, banki przystępują do analizy finansowej oraz technicznej i prawnej nieruchomości. Oceniają w ten sposób ryzyko transakcji po czym wydają decyzję ostateczną. Po uzyskaniu pozytywnych decyzji w bankach, których wnioskowaliśmy omawiamy je a potem wybieramy bank, w którym podpiszesz umowę kredytu hipotecznego. Otrzymasz projekt umowy kredytu do wglądu i potwierdzenia, że wszystko się zgadza – w razie pytań wszystko wyjaśnię. Następnie umówię Cię na podpisanie umowy w oddziale danego banku a jeśli zechcesz będę Ci towarzyszył.

Następnie notariusz, podpisanie aktu przenoszącego własność na Ciebie no i parapetówaaa… 😉

W następnym artykule powiemy sobie jakie są koszty związane z zakupem nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym 😊

Expert Finansowy

Dawid Dzimiński