Zaznacz stronę
ODZYSKAJ PROWIZJĘ ZAPŁACONĄ BANKOWI PRZY WZIĘCIU KREDYTU

ODZYSKAJ PROWIZJĘ ZAPŁACONĄ BANKOWI PRZY WZIĘCIU KREDYTU

Od niedawna nastąpiła bardzo dobra dla właścicieli kredytów zmiana.

Klient ma prawo cofnąć się 10lat wstecz do wcześniejszej spłaty kredytu i rościć sobie zwrot prowizji. Ogranicza go tylko 10 letni okres przedawnienia.

Na przykładzie pokaże jak to działa:

Jeżeli mamy przypadek kredytu wziętego w 2013 roku w banku X a w 2016 roku przeniesiony do banku Y a teraz zostanie przeniesiony do kolejnego banku, to klient może ubiegać się o zwrot prowizji w banku X i w banku Y ! Wysokość zwrotu prowizji zależy od okresu jaki pozostawał do spłaty w momencie przeniesienia do innego banku.

Czyli na liczbach wygląda to tak;

Z kredytu na 100 tyś zł z prowizją 5% wziętego na 10 lat i spłaconego lub przeniesionego po 2 latach do innego banku możemy odzyskac 4 tyś zł. Dlatego że prowizja ta rozkłada się na 10 lat  a spłacając lub przenosząc go po 2 latach przysługuje nam zwrot za 8 lat (kredyt przeniesiony/spłacony po 2 latach)

Podobnie mogą zrobić klienci,  którzy obecnie posiadają kredyty za których udzielenie zapłacili bankowi prowizję. Należy wtedy przeanalizować warunki umowy i wyliczyć jaki zwrot prowizji otrzymają i jeśli się to kalkuluje przenieść kredyt do odpowiedniego banku.

Jak to zrobić? Najprościej odezwać się do mnie z umową, którą przeanalizuje lub z warunkami kredytu dzięki którym wyliczę wysokość zwrotu prowizji i przedstawię możliwości oraz przeprowadzę cały proces.

Masz kredyt za który zapłaciłeś bankowi prowizję? Napisz albo zadzwoń do mnie a pomogę Tobie ją odzyskać.
Nic nie ryzykujesz, a z moją pomocą możesz odzyskać te pieniądze.😊

Oto jak można zaoszczędzić na kredycie hipotecznym 50 100zł

Oto jak można zaoszczędzić na kredycie hipotecznym 50 100zł

Zaczęło się od zwykłej rozmowy a skończy na oszczędności 50 100 zł.

Wczoraj ślusarz, który montował nam w domu meble wszedł na temat kredytu hipotecznego, który posiada od 5 lat. Okazało się, że marża w jego kredycie wynosi 2,6%. Informacja ta sprawiła, że musiałem rozwinąć temat i uświadomić go, że płaci bardzo drogi kredyt i że powinien go zrefinansować, czyli przenieść do innego banku na znacznie lepszych warunkach.

Obecnie jego rata przy marży 2,6% wynosi 1801 zł i pozostało mu jeszcze 25 lat spłaty.

Kredyt ma spłacony dopiero w 10% więc nie może skorzystać z ofert wszystkich banków, ponieważ niektóre wymagają 15 lub 20% wkładu własnego.

Mimo to moja propozycja przeniesienia kredytu obniży marżę jego kredytu z 2,6% do 1,85% co oznacza obniżenie raty z 1801 na 1634 zł. W wariancie tym klient nie poniesie żadnych kosztów związanych z prowizją ponieważ wynosi ona 0 zł.

Różnica w racie, która będzie wynosić 167 zł może nie robi wrażenia ale jak pomnożymy ją przez ilość miesięcy, która pozostała do spłaty czyli 300 mcy x 167 zł to wyjdzie nam 50 100 zł oszczędności. Niby nic a jednak można już taką sumę na coś ciekawszego przeznaczyć.

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny nie powinien mieć marży większej niż 2% ponieważ jest on wówczas niekorzystny a obecnie nawet przy najniższym wkładzie własnym jesteśmy w stanie otrzymać kredyt z marżą znacznie poniżej 2%.

Kredyty można refinansować na lepsze warunki dlatego sprawdź marżę swojego kredytu hipotecznego i daj mi znać. Jeśli się na tym nie znasz to napisz lub zadzwoń a pomogę Tobie przeanalizować Twoją umowę i przedstawię możliwości obniżenia kosztów Twojego kredytu hipotecznego.

Ps. kredyt gotówkowy również możesz przenieść na lepszych warunkach.

Nie zwlekaj, nic Cię to nie kosztuje a po co płacić więcej bankom jak możesz te pieniądze przeznaczyć na coś znacznie przyjemniejszego 😉

Twój Expert Finansowy
Dawid Dzimiński
Tel. 602 474 500
Mail: kontakt@kredytdlakazdego.pl

Kredyt Hipoteczny – jak do tego się zabrać

Kredyt Hipoteczny – jak do tego się zabrać

Witaj,

Chcesz iść na swoje i płacić swój kredyt, a nie spłacać go komuś… zobacz jak się do tego zabrać i jak wygląda proces.

Każdy chciałby mieć swoje własne mieszkanie, dom lub wybudować go od podstaw.. Niestety wiąże się to z ogromnymi nakładami co zwykle przekracza przeciętne budżety.

Kredyt hipoteczny jest często jedynym rozwiązaniem aby mieć własne kąty.

W tym poście powiem jak się do tego zabrać i jak wygląda proces.

Paradoksalnie aby uzyskać kredyt hipoteczny trzeba mieć własne pieniądze… i to nie mało…

Zanim podejmiesz decyzję o kredycie hipotecznym musisz wiedzieć, że będziesz potrzebować gotówkę na wkład własny oraz koszty około transakcyjne.

Wkład własny to minimum 10% wartości nieruchomości, które trzeba mieć aby starać się o kredyt hipoteczny, a koszty około kredytowe to kolejne od 1 do 8 %. Koszt ten zależy od wielu czynników, które na spotkaniu szczegółowo omówimy.

Przykład mieszkanie za 300 000 zł

Wkład własny minimum 10% czyli 30 000 zł

Koszty około transakcyjne to między 3 000 zł a 24 000 zł

Czyli aby kupić mieszkanie za 300 tyś musisz mieć minimum 33 tyś zł gotówki.

Następnie należy zbadać zdolność kredytowa. To niezbędna kwestia w tym temacie. Jeśli zacząłeś myśleć o kredycie na zakup nieruchomości, to wpierw zgłoś się do mnie abym zbadał ją Tobie, bo bez zdolności nie ma co ubiegać się o kredyt. Jeżeli jej nie będzie pomogę i powiem jak przygotować się do tego aby ją poprawić i bezpiecznie otrzymać kredyt.

Nic Cię to nie kosztuje a mnie nie zajmie dużo czasu. Tobie natomiast uświadomi w jakiej sytuacji się znajdujesz i co powinieneś/aś zrobić.

Tak jak pisałem w tym artykule , zdolność kredytowa w każdym banku będzie inna. Może różnic się nawet o 100 tyś zł i zależy od wielu czynników ale przede wszystkim o wszystkich informacjach o osobie wnioskującej, które wpisuje się we wniosku kredytowym.

Najlepsza oferta kredytu hipotecznego – jak ją wybierzemy?
Gdy obliczymy zdolność kredytową lub przygotujemy Cię do niej, to na podstawie Twoich preferencji wybierzemy max. 4 banki z najlepszymi dla Ciebie ofertami kredytu i szczegółowo je omówimy. Nigdy nie skupiam się na jednym banku bo chcę abyś miał/a porównanie najlepszych ze wszystkich a nie tylko jednego banku.

Zestawienie to będzie zawierać wszystkie niezbędne informacje o kredycie takie jak ratę docelową i przejściową. Okres kredytowania, wszystkie parametry oraz koszty związane z kredytem.

Dowiesz się wszystkiego na temat kredytu hipotecznego oraz procesu związanego z jego uzyskaniem.

Po wyborze banków do których będziemy wnioskować przyjdzie czas na kompletowanie dokumentów, wypełnienie wniosków i ich podpisanie, w czym oczywiście pomogę Ci kompleksowo.

Nigdy nie składam wniosku do jednego banku ponieważ zawsze zabezpieczam kredytobiorcę alternatywnym bankiem w razie gdyby ten pierwszy odmówił udzielenia kredytu.

Dokumenty do kredytu hipotecznego
Do wniosku kredytowego dołączamy dokumenty finansowe, w zależności od źródła uzyskiwania dochodu mogą się różnić oraz dokumenty od nieruchomości. Wszystkie te dokumenty pomogę Tobie skompletować, po czym umówimy się na podpisanie wniosków kredytowych, które w Twoim imieniu składam do wybranych banków. Kontroluje cały proces i mam kontakt z analitykami i na bieżąco informuje Cię o całym procesie.

Banki zwykle podejmują decyzję do 3 tygodni od daty wysłania wniosku – ważna informacja – dana oferta obowiązuje Cię, nawet, jeśli w ciągu tego czasu się zmieni, bo liczy się data złożenia dokumentów.

Decyzja kredytowa i podpisanie umowy
Po złożeniu wniosków i dokumentów, banki przystępują do analizy finansowej oraz technicznej i prawnej nieruchomości. Oceniają w ten sposób ryzyko transakcji po czym wydają decyzję ostateczną. Po uzyskaniu pozytywnych decyzji w bankach, których wnioskowaliśmy omawiamy je a potem wybieramy bank, w którym podpiszesz umowę kredytu hipotecznego. Otrzymasz projekt umowy kredytu do wglądu i potwierdzenia, że wszystko się zgadza – w razie pytań wszystko wyjaśnię. Następnie umówię Cię na podpisanie umowy w oddziale danego banku a jeśli zechcesz będę Ci towarzyszył.

Następnie notariusz, podpisanie aktu przenoszącego własność na Ciebie no i parapetówaaa… 😉

W następnym artykule powiemy sobie jakie są koszty związane z zakupem nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym 😊

Expert Finansowy

Dawid Dzimiński

Właściciele Firm proszeni o uwagę! Kredyt firmowy w jeden dzień!

Właściciele Firm proszeni o uwagę! Kredyt firmowy w jeden dzień!

Właściciele Firm proszeni o uwagę!!!

Macie możliwość z moją pomocą pozyskania pieniędzy na rozwój działalności lub cel dowolny do 500 000 zł w 1 dzień 😊 Poniżej przedstawiam więcej szczegółów banku finansującego głównie przedsiębiorców.

 • Kredyt niezabezpieczony dla każdej branży ze zdolnością na podstawie wyciągów z konta – nie oceniają zdolności na podstawie dochodu klienta z książki przychodów i rozchodów !!!
 • Maksymalna kwota finansowania do 500 tys. zł
 • Bank sam nadaje scoring klientowi => punktacja BIK nie jest kluczowa w ocenie klienta
 • Zapytanie w BIK na minimalną kwotę ważne 30 dni (na jednym zapytaniu możemy wypłacić 3 kredyty
 • Proces zdalny – nie wymaga obecności klienta w oddziale ani przy składaniu wniosku ani przy podpisywaniu umowy – Wszystko możemy załatwić online !!!
 • Decyzja i umowa kredytowa nawet tego samego dnia
 • Akceptowalna strata do -10%
 • Bez zaświadczenia z US i ZUS
 • Bez rozliczania fakturami -> dowolny cel firmowy
 • Brak branż wykluczonych

 Co potrzebuję aby sprawdzić firmę i wygenerować ofertę kredytu ?

 • dokumenty finansowe za 2018 i 2019 rok (np. KPiR, ewidencja ryczałty, PIT)
 • wyciągi z kont bankowych klienta (mogą być wyciągi z konta prywatnego, firmowego, walutowego za ostatnie 7 miesięcy w formacie PDF)

Jak liczą zdolność po wyciągach?

 1. Przykład:
  1. Ryczałt – branża usługowa -> zaledwie 60 tys zł wpływów oczyszczonych na konto za ost 6 m-cy

60 000 x 60% (mnożnik) = 36 000 -> dochód miesięczny = 6 000 zł

Zdolność = ok 250 tys zł kredytu ratalnego

  1. KPiR – sklep spożywczy -> strata na działalności = -10% -> wpływy oczyszczone na konto 200 tys zł za ost 6m-cy

200 000 x 40% (mnożnik) = 80 000 -> dochód miesięczny = 13 333 zł

Zdolność = 500 tys zł !!!

 1. Stawki przychodowe dla branży:
Zawód Zaufania Publicznego 80%
Usługi ubezpieczeniowe/naukowe/finansowe 70%
Pozostałe usługi 60%
Usługi budowlane/transport 50%
Gastronomia 40%
Handel detaliczny 40%
Handel hurtowy 10%
Branża dealerska 40%
Produkcja rolnicza 30%
Produkcja zwierzęca 20%

Jeśli otrzymam komplet dokumentów (wyciągi, PIT i KPiR na scanie) to sam proces z nagraniem rozmowy z klientem trwa niecałą godzinę, a ostateczna decyzja może być  jeszcze tego samego dnia 😊

Zaoszczędzenie czasu, nerwów i pieniędzy przy szukaniu finansowania!

Zaoszczędzenie czasu, nerwów i pieniędzy przy szukaniu finansowania!

Ostatnio kolejny znajomy poszedł sam do swojego banku i otrzymał kredyt na makabrycznych warunkach!

Potrzebujesz Finansowania? Nie wiesz w jakim banku będziesz  miał najlepsze warunki?

Zamiast chodzić po bankach i wysłuchiwać, że każdy z nich ma najlepszą ofertę to przyjdź do mnie. Zaoszczędzisz czas, nerwy i będziesz miał gwarancje wyboru najlepszej oferty spośród wszystkich banków na polskim rynku. Wybór złego banku może skutkować dużo droższym finansowaniem!

Dla mnie nie jest istotne w jakim banku uruchomię Tobie kredyt czy leasing. Dla mnie liczy się abyś miał najlepszą ofertę i był zadowolony z mojej pracy, bo w tedy wiem, że polecisz mnie dalej swoim znajomym. Właśnie tak pozyskuje klientów – PRZEZ POLECENIA 🙂

Za moją pomoc Tobie w całym procesie płacą mi banki biorąc ten koszt na siebie a nie na klienta. Po prostu zamiast Pani w banku wynagrodzenie za całą pracę otrzymuję Ja a Ty otrzymujesz rzetelną i profesjonalną pomoc niezależnego Eksperta Finansowego w całym procesie uzyskania finansowania.

Pomogę Ci począwszy od zbadania zdolności, przedstawienia i omówienia dokładnie, najlepszych dla Twoich preferencji, ofert. Pomogę skompletować dokumenty i podpisać wnioski oraz zajmę się całym procesem aż do podpisania umowy kredytowej lub leasingowej z bankiem. Do banku idziesz tylko raz. Na podpisanie umowy a resztą zajmuje się ja a Ty czekasz na spokojnie na decyzję ostateczną.

Po uruchomieniu finansowania zostanę Twoim Ekspertem Finansowym do którego zawsze będziesz mógł zadzwonić i się poradzić lub wszystkiego dowiedzieć.

Pracuję w branży finansów już 14 lat!
Współpracuje ze wszystkimi bankami na rynku polskim. Mam duże doświadczenie, możliwości i znajomości przez co często potrafię pomóc w najtrudniejszych sytuacjach 😉

Pomogłem wielu znajomym i pomagam na co dzień w uzyskaniu:
– Kredytu HIPOTECZNEGO
– Kredytu GOTÓWKOWEGO na cel dowolny
– Kredytu KONSOLIDACYJNEGO
– Kredytu FIRMOWEGO
– Kredytu INWESTYCYJNEGO
LEASINGU
UBEZPIECZENIA (głównie na życie i NW)
INWESTYCJE

www.facebook.com/kdkkredytdlakazdego/
www.kredytdlakazdego.com.pl

@ kontakt@kredytdlakazdego.com.pl

Twój Ekspert Finansowy
Dawid Dzimiński
Tel. 602 474 500

Rozwój firmy przez finansowanie – a dodatkowo strona www z wizytówkami!

Rozwój firmy przez finansowanie – a dodatkowo strona www z wizytówkami!

KDK Kredyt dla każdego wychodzi na przeciw przedsiębiorcom, którzy poszukują finansowania na rozwój swojej działalność.

Pomożemy Twojej firmie zdobyć środki finansowe na zakup niezbędnych rzeczy potrzebnych do funkcjonowania i rozwoju Twojej firmy.

Po uzyskaniu finansowania – otrzymasz od nas dodatkowo stronę WWW wraz z 250 szt. wizytówek zaprojektowanych przez nasz dział IT oraz dostaniesz również Hosting strony na rok + domena w zestawie !!!

Zapraszamy do kontaktu odnośnie szczegółów.

Zmiany w rozliczaniu podatków dotyczących zbycia nieruchomości

Zmiany w rozliczaniu podatków dotyczących zbycia nieruchomości

Odchodząc na chwilę od finansów, przejdę do branży z nimi ściśle związanej,  mianowicie branży nieruchomości i zmian jakie od początku 2019 zostały wprowadzone w rozliczaniu podatków dotyczących zbycia nieruchomości.

Piszę o  tym ponieważ większość kredytów, które uruchamiam to kredyty mieszkaniowe, a Ci którzy sprzedali nieruchomości i chcą uniknąć podatku, będą z tej informacji również zadowoleni.

Zmian jest kilka ale najważniejsza to ta dotycząca okresu w którym trzeba wykorzystać środki ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Niezmienne nadal jest,  że podatek trzeba zapłacić gdy się taką nieruchomość sprzeda w ciągu pięciu lat. Natomiast dzięki zmianie o której mówię mamy więcej czasu na uniknięcie jego zapłaty. Uniknięcie zapłaty tego podatku jest możliwe w przypadku przeznaczenia środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkalne jak np. zakup mieszkania. Do końca 2018 r. mieliśmy na to dwa lata a od stycznia tego roku są trzy lata. Ważna informacja to fakt iż okres ten liczony jest od końca roku w którym nastąpiło zbycie nieruchomości.

Zmianę wprowadzono też dla nieruchomości nabytych w drodze spadku. Od stycznia podatek płaci się jeśli nieruchomość zostanie zbyta w okresie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym została nabyta.

Kolejna zmiana,  która daje możliwości zaoszczędzenia pieniędzy dotyczy możliwości odliczenia od podatku wydatków na remont np. wynajmowanego mieszkania, ale tylko  w tedy gdy w ciągu trzech lat od końca roku, w którym sprzedano mieszkanie, zostanie ono wykupione przez podatnika. Wcześniej nie było takiej możliwości. Odliczenie dotyczyło tylko kosztów związanych z remontem lub przebudową własnej nieruchomości.

Jest to miła zmiana dla najemców, którzy zainwestowali w remont cudzego mieszkania a zamierzają je kupić.

Natomiast zapis ten o nabycie prawa własności w ciągu trzech lat, w niektórych przypadkach może nieźle namieszać, a nawet uniemożliwić skorzystania z tej ulgi. Mówię o sytuacji gdy za pieniądze ze sprzedaży mieszkania chcemy nabyć nową nieruchomość na rynku pierwotnym. Koszty związane z jej nabyciem ponosimy na długo przed przeniesieniem własności, a to ten właśnie moment jest decydujący o możliwości skorzystania z ulgi podatkowej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań służę pomocą również w tym temacie 🙂
Dawid Dzimiński
602 474 500
kontakt@kredytdlakazdego.com.pl

0% prowizji za kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 4,99% RRSO

0% prowizji za kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 4,99% RRSO

Moi Drodzy,

Od 11.01.2019 r. jest promocja na kredyt gotówkowy na w/w warunkach.

0% PROWIZJI I OPROCENTOWANIE 4,99% TO JEST KREDYTOWY NOKAUT DLA WSZYSTKICH INNYCH BANKÓW.

Jedynym warunkiem jest pożyczka z ubezpieczeniem powyżej 10 000 zł. Promocja obowiązuje do 07 lutego 2019 r.
O szczegóły można pytać mnie poprzez formularz informacyjny na mojej stronie KDK, mailowo, telefonicznie, przez Messenger-a albo osobiście.
Chętnie pomogę w otrzymaniu pożyczki.

Zapraszam😊
Dawid Dzimiński

UWAGA – Kończy się okres dopłat do kredytów w programie „Rodzina Na Swoim”

UWAGA – Kończy się okres dopłat do kredytów w programie „Rodzina Na Swoim”

!!! UWAGA !!!

!!! Kończy się okres dopłat do kredytów w programie „Rodzina Na Swoim” !!!

Z nowym rokiem idą nowe możliwości, ale też nowe zagrożenia.

Minęło już ponad 8 lat od uruchomienia programu rządowego „Rodzina Na  Swoim”, dzięki któremu osoby,  które kupiły mieszkanie lub dom na kredyt,, właśnie w tym programie, otrzymują dopłaty do odsetek. Dzięki czemu rata kredytu jest stosunkowo niska – do czasu.

Czas dopłat właśnie się kończy co oznacza zwiększenie raty kredytu nawet o 30% !

Wracając do mojego postu Rozmowa O Kredycie”, w którym pisałem m. in. czym się zajmuje, możemy skorzystać z możliwości refinansowania tego kredytu (czyli przeniesienie go) na lepsze warunki do innego banku.

Masz nieruchomość w RnS i nie chcesz płacić większej raty i drogiego kredytu ? Nie trać czasu i daj znać a pomogę Ci w całej procedurze przeniesienia tego kredytu na znacznie lepsze warunki do innego banku.

Pomogę zaoszczędzić Ci czas, nerwy oraz pieniądze, które po okresie dopłat będziesz tracił w postaci drogich odsetek.

Ciebie to nic nie kosztuje, ponieważ za kompleksowe przygotowanie Ciebie od a do z i doprowadzenie całego procesu do uruchomienia kredytu, wynagradzają mnie banki bez przerzucania tego kosztu na Ciebie. Z resztą wielu z Was, którym pomagałem 8 lat temu w załatwieniu kredytu hipotecznego w programie RnS i nie tylko o tym wie.

Plan działania:

 1. Przeanalizuje warunki Twojego kredytu
 2. Zbadam Twoją zdolność kredytową
 3. Przedstawię Ci 4 najkorzystniejsze kredyty w różnych bankach wybranych na podstawie Twoich preferencji i omówimy je szczegółowo.
 4. Pomogę skompletować Ci wszystkie potrzebne dokumenty i przygotuje wnioski kredytowe.
 5. Złożymy jednocześnie wnioski do 2 lub 3 najlepszych banków (w ten sposób zabezpieczam Cię w razie jakiś problemów podczas procesu).
 6. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej omówmy je dokładnie.
 7. Podpiszemy umowę w banku, który Ty wybierzesz finalnie.
 8. Następnie będziesz cieszył się mniejszą ratą 😊

Dawid Dzimiński – Expert Finansowy
Tel. 602 474 500
kontakt@kredytdlakazdego.com.pl

Za mieszkania przed kryzysem tyle nie płaciliśmy co teraz

Za mieszkania przed kryzysem tyle nie płaciliśmy co teraz

Za mieszkania przed kryzysem tyle nie płaciliśmy co teraz

Z najnowszych danych NBP wynika, że Polacy nigdy wcześniej nie płacili za mieszkania tak dużo.

A wzrost cen mimo to nie zwalnia.

Najnowsze dane NBP mówią, że za przeciętne M2 trzeba zapłacić o około 10 % więcej niż przed rokiem. Po takim wzroście już w trzecim kwartale br. ceny mieszkań używanych okazały się wyższe niż u szczytu przed kryzysem. Badane są przez bank centralny za pomocą indeksu hedonicznego. Jest on bardziej wiarygodny bo nie opiera się tylko na cenach transakcyjnych ale bierze pod uwagę jakość sprzedawanych mieszkań będąc bardziej wiarygodną miarą.

Ceny przyspieszają

Z wiarygodnych dostępnych danych wynika, że wzrost cen nie zamierza zwolnić tempa. Dziś dynamika wzrostu cen do zeszłego roku jest prawie dwa razy szybsza i wynosi prawie 10%. Dane udostępniane przez bank centralny są jednak opóźnione, bo dopiero podsumowują trzeci kwartał bieżącego roku.

Z jednej strony jako społeczeństwo możemy cieszyć się z powodów zjawiska wzrostu tych cen.

Powodów jest oczywiście kilka. Jeden z nich to sytuacja na rynku pracy,  która od dłuższego czasu utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. Dzięki czemu coraz więcej osób stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, a ponadto coraz dłużej trwająca dobra koniunktura ułatwia podjęcie decyzji o zadłużeniu się na wiele lat.

Zauważcie, że stopy procentowe są na bardzo niskim poziomie dzięki czemu lokaty są tak słabo oprocentowane, że ludzie wybierają inny sposób inwestowania swoich pieniędzy.. np. zakup mieszkania na wynajem. Z drugiej strony niskie stopy procentowe, które mają wpływ na oprocentowanie kredytów sprawiają, że Polacy jeszcze chętniej korzystają z kredytów.

Drugi szczyt w ciągu dekady

Wzrost cen powyżej szczytu sprzed ostatniego kryzysu jest momentem symbolicznym, co nie oznacza jeszcze wcale, że mamy do czynienia z bańką cenową większą niż dekadę temu. Pamiętajmy, że w międzyczasie mieliśmy do czynienia z  inflacją, która wyraźnie podniosła ogólny poziom cen. Dane GUS sugerują, że mieszkania musiałyby zdrożeć jeszcze o około 25%, aby w ujęciu realnym poziom cen wzrósł ponad szczyt przed kryzysem. Mało tego, w międzyczasie wynagrodzenia Polaków wzrosły w latach 2007 – 2018 o ponad połowę, a kredyty staniały o jedną trzecią. Podczas gdy w sierpniu 2007 roku przeciętne RRSO kredytu hipotecznego wynosiło 6,7%, to dziś jest to 4,4%. To pokazuje, że potencjał do dalszych wzrostów cen wciąż jest spory. Martwić może więc to, że im mocniej ceny będą rosły teraz, tym szybciej spadać będą w przypadku pogorszenia koniunktury. Z drugiej strony trudno spodziewać się dziś spadków cen mieszkań gdy mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, a kredyty pozostają tanie.